Praktyczne porady dla matek i ojców. Przeczytaj, co powinni wiedzieć rodzice o zdrowiu dziecka.

Astma czy "zwykły" kaszel?

Dzieci często lubią kaszel, a kaszel szczególnie lubi dzieci. 

Główną dolegliwością dziecka może być długotrwały męczący kaszel suchy. Przyczyn takiego kaszlu może być bardzo wiele, ale lekarze często rozpoznają (nadrozpoznają?) astme oskrzelową.

    Przez lata dyskutowano, czy kaszel bez duszności powodowanej skurczem oskrzeli może być astmą, czy też nie może. Obecnie, wg. większości ekspertów : "kaszlowy wariant astmy (cough variant asthma – CVA ) uznaje się za (rzadko występujący) jeden z wariantów choroby, której jedynym (lub dominującym) objawem jest przewlekły, nieproduktywny kaszel z towarzyszącą nadreaktywnością oskrzeli". W celu rozpoznania takiej astmy konieczne jest wykluczenie innych chorób mogących powodować podobne dolegliwości.

    Lekarzom trudno jest diagnozować rzadko występujące choroby, a nawet wykluczać wspomnianą nadreaktywność oskrzeli. Upraszczają definicję do samego kaszlu, często niezależnie od jego wilgotności, rytmu dobowego oraz innych przyczyn. Jak nie zapalenie płuc czy oskrzeli to co? Podejrzewana jest astma oskrzelowa. W przypadku astmy kaszel typowo jest suchy i nasila się po wysiłku a nawet podczas śmiechu. Występuje więc głównie w dzień. Jeśli zaś w nocy, to zazwyczaj w jej drugiej części, czyli po północy.

    Kaszlowy wariant astmy jest rozpoznawany tym chętniej, że u co trzeciego chorego w ciągu kilku miesięcy pojawia się pełnoobjawowa astma (proszę spojrzeć na tekst - jak lekarz rozpoznaje astmę). Zlecane są leki stosowane w leczeniu astmy, czyli rozszerzające oskrzela i sterydy wziewne. Ustąpienie kaszlu potwierdza rozpoznanie i wskazuje na potrzebę jego kontynuacji. Jedynym pewnym kryterium diagnostycznym astmy  jest więc natychmiastowa wyraźna poprawa po zastosowaniu takich leków jak Ventolin (Salbutamol) czy Berodual. Długoterminowy korzystny efekt terapeutyczny występuje po podawaniu wziewnych sterydów (podobnie jak w klasycznej astmie oskrzelowej). Po przerwaniu leczenia męczący kaszel powraca. Brak korzystnych efektów leczenia wskazuje, że kaszel wynika z innych przyczyn i należy dalej ich poszukiwać.

O mnie

Marek Pleskot

Jestem pediatrą od ponad 30 lat. Przez 14 lat uczyłem studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej. Wiem o co pytają rodzice i wiem czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

Popularne porady

SINICE

Sinice bytują w zbiornikach wodnych na całym

Kaszel profesjonalny

Kaszel należy do najbardziej uciążliwych

© 2015 pediatraodpowiada.pl. Porady dla rodziców i opiekunów dzieci