Praktyczne porady dla matek i ojców. Przeczytaj, co powinni wiedzieć rodzice o zdrowiu dziecka.

Pochrząkiwanie

Pochrząkiwanie jest odruchem mającym na celu oczyszczanie dróg oddechowych,

które nie jest jednak tak głośne i efektywne jak kaszel.

    Powszechnie uważa się, że pochrząkiwanie występuje po przebytych zakażeniach dróg oddechowych, kiedy nadal utrzymuje się zwiększone, aczkolwiek znacznie mniejsze niż podczas zakażenia, wydzielanie śluzu w obrębie nosa, zatok i oskrzeli.

    Jeżeli oprócz pochrząkiwania nie obserwuje się innych poważniejszych objawów, to zalecana jest dalsza obserwacja, podobnie jak w kaszlu poinfekcyjnym. Utrzymywanie się pochrząkiwania przez ponad 4 tygodnie jest wskazaniem do konsultacji laryngologicznej i pulmonologicznej. Należy wykluczyć inne poważniejsze ale na szczęście rzadko występujące przyczyny.

    Pochrząkiwanie podobnie jak kaszel może mieć też podłoże psychogenne. W takich przypadkach narastanie emocji łatwo wywołuje chrząkanie i szczególnie je nasila gdy występuje nawet banalne przeziębienie.

O mnie

Marek Pleskot

Jestem pediatrą od ponad 30 lat. Przez 14 lat uczyłem studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej. Wiem o co pytają rodzice i wiem czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

Popularne porady

NIEMOWLĘ NIEPRZYTOMNE

Reanimacja podstawowa wg European Resuscitation Council

WŚCIEKLIZNA, czyli znowu o szczepieniach.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega Warszawę

© 2015 pediatraodpowiada.pl. Porady dla rodziców i opiekunów dzieci