Praktyczne porady dla matek i ojców. Przeczytaj, co powinni wiedzieć rodzice o zdrowiu dziecka.

Komputer a zdrowie

Z wizualnych urządzeń elektronicznych korzystamy coraz więcej, zarówno w godzinach pracy, jak i w trakcie odpoczynku.

    Intensywnie i coraz dłużej wpatrujemy się nie tylko w monitory komputerów, ale również w tablety i smartfony. Tymczasem wyniki badań wskazują, że nawet 90% użytkowników doświadcza różnego rodzaju dolegliwości związanych bezpośrednio z długotrwałym patrzeniem w komputer, szczególnie gdy czynią to ponad 4 godziny dziennie.

    Przeciążenie wzroku sprzyja nie tylko dyskomfortom odczuwanym na powierzchni oka w postaci suchości lub piasku pod powiekami, ale również bólom głowy.

Częste bóle pleców czy karku mogą wynikać z nieprawidłowej pozycji przy komputerze.

    Podczas pracy przy komputerze należy zadbać o eliminację możliwie jak największej liczby szkodliwych czynników. Pozycja powinna być jak najbardziej ergonomiczna, a ekran komputera powinien być ustawiony naprzeciwko miejsca siedzenia. Monitor powinien znajdować się w odległości 90-100 cm i ok. 12-15 cm poniżej poziomu oczu. Należy również pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wielkości czcionki czytanego tekstu. 

    Konieczne są częste, krótkie przerwy. Patrzenie na odległy punkt co najmniej 2 razy na godzinę pozwala zapobiegać przemęczeniu wzroku. Zalecane jest świadome mruganie podczas pracy przy komputerze, zwłaszcza gdy pojawia się uczucie dyskomfortu na powierzchni oka. Warto zwiększyć wilgotność suchego powietrza w ziemie a także często wietrzyć pomieszczenia.

Latem wskazane jest zaciąganie zasłon w oknach, które zmniejszą ryzyko oślepienia światłem słonecznym odbitym od ekranu.

PAMIĘTAJMY,  że praca bywa szkodliwa a za przyjemności sie płaci, gorzej kiedy własnym zdrowiem.

O mnie

Marek Pleskot

Jestem pediatrą od ponad 30 lat. Przez 14 lat uczyłem studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej. Wiem o co pytają rodzice i wiem czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

Popularne porady

CIAŁO OBCE W DROGACH ODDECHOWYCH

Zakrztuszenia/zachłyśnięcia lub zadławienia u dzieci

NIEMOWLĘ NIEPRZYTOMNE

Reanimacja podstawowa wg European Resuscitation Council

© 2015 pediatraodpowiada.pl. Porady dla rodziców i opiekunów dzieci