Z wizualnych urządzeń elektronicznych korzystamy coraz więcej, zarówno w godzinach pracy, jak i w trakcie odpoczynku.
Intensywnie i coraz dłużej wpatrujemy się nie tylko w monitory komputerów, ale również w tablety i smartfony. Tymczasem wyniki badań wskazują, że nawet 90% użytkowników doświadcza różnego rodzaju dolegliwości związanych bezpośrednio z długotrwałym patrzeniem w komputer, szczególnie gdy czynią to ponad 4 godziny dziennie.
Przeciążenie wzroku sprzyja nie tylko dyskomfortom odczuwanym na powierzchni oka w postaci suchości lub piasku pod powiekami, ale również bólom głowy.
Częste bóle pleców czy karku mogą wynikać z nieprawidłowej pozycji przy komputerze.
Podczas pracy przy komputerze należy zadbać o eliminację możliwie jak największej liczby szkodliwych czynników. Pozycja powinna być jak najbardziej ergonomiczna, a ekran komputera powinien być ustawiony naprzeciwko miejsca siedzenia. Monitor powinien znajdować się w odległości 90-100 cm i ok. 12-15 cm poniżej poziomu oczu. Należy również pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wielkości czcionki czytanego tekstu.
Konieczne są częste, krótkie przerwy. Patrzenie na odległy punkt co najmniej 2 razy na godzinę pozwala zapobiegać przemęczeniu wzroku. Zalecane jest świadome mruganie podczas pracy przy komputerze, zwłaszcza gdy pojawia się uczucie dyskomfortu na powierzchni oka. Warto zwiększyć wilgotność suchego powietrza w ziemie a także często wietrzyć pomieszczenia.
Latem wskazane jest zaciąganie zasłon w oknach, które zmniejszą ryzyko oślepienia światłem słonecznym odbitym od ekranu.
PAMIĘTAJMY, że praca bywa szkodliwa a za przyjemności sie płaci, gorzej kiedy własnym zdrowiem.