Praktyczne porady dla matek i ojców. Przeczytaj, co powinni wiedzieć rodzice o zdrowiu dziecka.

Tornister jaki kupić ?

Ważniejsza jest konstrukcja tornistra/plecaka niż wzornictwo i kolor. Na co należy zwrócić uwagę:

1. Tylna ścianka plecaka powinna być węższa niż szerokość barków i nie dłuższa niż 8 cm poniżej talii z miękkim wyścieleniem amortyzującym plecy.

2. Dobre szelki są szerokie, miękkie, profilowane tak aby równo układały się na obu ramionach. Lepiej gdy są spinane na klatce piersiowej i w talii miękkim pasem jeśli dziecko musi nosić plecak ponad pół godziny.

3. Dobrze jeśli tornister ma kółka i można go ciągnąć jak walizkę.

        Szelki plecaka powinny być zawsze założone na oba ramiona i dociągać plecak blisko do ciała. Dzięki temu jego ciężar równomiernie rozłoży się na plecach dziecka. Całkowita waga tornistra nie może przekraczać 15% wagi dziecka (optymalnie do 10%). Jego zawartość powinna być dobrze rozłożona: cięższe rzeczy układa się na dole i bliżej ciała. Należy pakować tylko najbardziej potrzebne rzeczy na dany dzień, a resztę pozostawić w domu lub w szkole. Ważne jest także podnoszenie ciężkich rzeczy. Aby podnieść ciężki tornister należy kucnąć i podnieść się razem z tornistrem pionowo do góry, a nie schylać się po niego. Trzeba też pamiętać o ćwiczeniach dla dziecka, dzięki którym nasza pociecha będzie miała szansę na silne mięśnie pleców i zdrowy kręgosłup. Do szkoły  powinna maszerować prosto i radośnie, jak paw na obrazku.

O mnie

Marek Pleskot

Jestem pediatrą od ponad 30 lat. Przez 14 lat uczyłem studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej. Wiem o co pytają rodzice i wiem czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

Popularne porady

Lepiej być optymistą czy pesymistą?

 Niektórzy uważają, że pesymiści żyją dłużej

Powrót do szkoły

Polscy eksperci podkreślają w swoich zaleceniach:

© 2015 pediatraodpowiada.pl. Porady dla rodziców i opiekunów dzieci