Praktyczne porady dla matek i ojców. Przeczytaj, co powinni wiedzieć rodzice o zdrowiu dziecka.

Klaps metodą na wychowanie dziecka ?

Czy kolejny mit pediatryczny?

    Z raportu UNICEF ogłoszonego w 2014 roku wynika, że 80 procent rodziców na całym świecie wymierza swoim dzieciom klapsy.

Klapsami określają uderzenie otwartą dłonią w pośladki lub kończyny dziecka. Rodzice uważają, że klapsy nie są karą cielesną, a jedynie metodą na wychowanie. Są przekonani, że dawanie klapsów swoim dzieciom nie jest formą agresji, przemocy i zachowań obraźliwych wobec nich. Jednocześnie często podkreślają, że klaps jest odruchowym odreagowaniem własnego niezadowolenia i emocji.

    Czy ta metoda wychowawcza jest właściwa i skuteczna? Naukowcy ostatnio zweryfikowali skuteczność klapsów. Celem badań była próba znalezienia pozytywnych efektów stasowania tego typu kar, bądź też ich ewentualnego negatywnego wpływu na zachowanie i rozwój dzieci. Badanie skupiało się na skutkach powodowanych wyłącznie przez klapsy, a nie klapsy współwystępujące z innymi typami kar cielesnych. Łącznie przeanalizowano przypadki ponad 160 tysięcy dzieci, obserwowanych w ciągu ostatnich 50 lat.

    Otrzymane wyniki jednoznacznie dowiodły, że klapsy w najmniejszym stopniu nie wpływają ani na krótko-, ani długotrwały wzrost posłuszeństwa dzieci, na co liczą rodzice chcący klapsami dyscyplinować swoje potomstwo.

    Jednocześnie wykazano, że dawanie klapsów zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia u dzieci zachowań aspołecznych i agresywnych, problemów psychicznych i trudności poznawczych.

Czyli klapsy działają dokładnie odwrotnie do zamierzeń stosujących je rodziców.

    Autorzy przyjrzeli się także dorosłym, którzy w dzieciństwie karani byli za pomocą klapsów. Okazało się, że im częściej doświadczali tego typu zachowań ze strony swoich rodziców, tym większe było prawdopodobieństwo wystąpienia u nich zachowań aspołecznych oraz problemów ze zdrowiem psychicznym. Osoby takie były również bardziej skłonne do stosowania kar cielesnych wobec własnych dzieci, co - jak podkreślają naukowcy - dowodzi, że postawy wobec kar fizycznych przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

    My, jako społeczeństwo, myślimy, że klapsy i przemoc fizyczna oraz znęcanie się to dwie odmienne sprawy. Tymczasem badania pokazują, że dawanie klapsów przynosi te same negatywne skutki, co przemoc fizyczna, tyle że w nieco mniejszym stopniu.

    Warto więc poszukać innych, mniej szkodliwych, a zarazem skuteczniejszych form dyscyplinowania. Własne emocje tym bardziej musimy rozładowywać na inne sposoby.

 

O mnie

Marek Pleskot

Jestem pediatrą od ponad 30 lat. Przez 14 lat uczyłem studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej. Wiem o co pytają rodzice i wiem czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

Popularne porady

NIEMOWLĘ NIEPRZYTOMNE

Reanimacja podstawowa wg European Resuscitation Council

CIAŁO OBCE W DROGACH ODDECHOWYCH

Zakrztuszenia/zachłyśnięcia lub zadławienia u dzieci

© 2015 pediatraodpowiada.pl. Porady dla rodziców i opiekunów dzieci