Praktyczne porady dla matek i ojców. Przeczytaj, co powinni wiedzieć rodzice o zdrowiu dziecka.

Groźne kociaki

Dzieci lubią kotki i kotki zwykle lubią dzieci, ale mogą pogryźć i podrapać.

Oprócz obrażeń i krwawienia istnieje ryzyko zakażenia, w tym wirusem wścieklizny,  a w przypadku większych i zabrudzonych ran – ryzyko tężca. Planowo szczepionym tężec nie grozi, ale co z wścieklizną?

Co robić?

1. Ranę należy opatrzyć, krwawienie zahamować.

    Zaleca się dokładne umycie rany kąsanej, zadrapania czy tylko oślinienia wodą z mydłem. Następnie można ranę zdezynfekować środkiem na bazie spirytusu, octeniseptem lub innym środkiem odkażającym. Dobre oczyszczenie rany zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wścieklizny.

2. Lekarz musi ocenić ryzyko wścieklizny i skierować do szczepienia (zwykle w rejonowej stacji sanitarno-epidemiologicznej), jeśli są wskazania. 

    Jeżeli kot jest domowy, zdrowy, a w okolicy nie stwierdzano przypadków wścieklizny, to możemy uznać, że zagrożenie wścieklizną nie występuje.

    Gorzej, gdy krzywdę dziecku wyrządził koci nurek śmietnikowy, który jest nie tylko wychudzony, ale często wygląda na chorego. Takiego kota należy koniecznie złapać (bezpiecznie) i dostarczyć do weterynarza, który oceni ryzyko wścieklizny u niego. Od decyzji lekarza weterynarii zależy bardzo wiele. Gdy uzna, że jest podejrzenie wścieklizny, to szczepienie przeciw wściekliźnie należy rozpocząć natychmiast. Jest to jedyna metoda pozwalająca zapobiec rozwojowi śmiertelnej choroby. Konieczna jest 15 dniowa obserwacja kotka w lecznicy dla zwierząt. Jeżeli wścieklizna zostanie wykluczona, szczepienie można przerwać. Przeciwnie, gdy kotka początkowo uznano za zdrowego, ale wystąpiły u niego objawy wścieklizny, to szczepienie należy natychmiast rozpocząć.

3. Głębokie rany zadane przez kota będą wskazaniem do zlecenia antybiotyku, doustnie, na 3-5 dni. Oczywiście w przypadku polizania, czyli jedynie oślinienia zdrowej skóry nie tylko nie trzeba szczepień, ale nawet wizyty u lekarza. Dokładne umycie rączki dziecka wodą z mydłem jest konieczne.

    Dodatkowe szczegółowe informacje znajdziecie Państwo w poradniku Pierwsza Pomoc Dzieciom  http://www.drpleskot.pl/pediatra-o-mnie/moje-publikacje

Podrapanie lub pogryzienie przez kotka może wywołać inny (łagodniejszy) problem - chorobę kociego pazura.

 

O mnie

Marek Pleskot

Jestem pediatrą od ponad 30 lat. Przez 14 lat uczyłem studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej. Wiem o co pytają rodzice i wiem czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

Popularne porady

Lepiej być optymistą czy pesymistą?

 Niektórzy uważają, że pesymiści żyją dłużej

SUKCES z wyboru

Góra górze nierówna

© 2015 pediatraodpowiada.pl. Porady dla rodziców i opiekunów dzieci