Praktyczne porady dla matek i ojców. Przeczytaj, co powinni wiedzieć rodzice o zdrowiu dziecka.

Sezon grzewczy czyli zwiększone ryzyko zatrucia czadem !

    Jesień i zima to okres, w którym uruchamiamy ogrzewanie

w naszym domu, włączamy różnego rodzaju grzejniki olejowe, dmuchawy ciepłego powietrza czy tradycyjne kominki. Jest to okres znacznego wzrostu ryzyka zatruciem tlenkiem węgla czyli czadem. Ryzyko to wynika z  niewłaściwego działania urządzeń, ale także  nie zawsze prawidłowej wentylacji pomieszczeń  oraz pogody gdzie niesprzyjające wiatry mogą cofać spaliny.

    Tlenek węgla poprzez układ oddechowy dostaje się do organizmu, dalej jest wchłaniany przez krwioobieg, a następnie łącząc się z hemoglobiną  blokuje dostęp  tlenu do jej komórek.  Brak tlenu powoduje uszkodzenia mózgu,  i organów wewnętrznych  czego  następstwem może być uszkodzenie  układu nerwowego, niewydolność  wieńcowa a nawet zawał, i często  śmierć!

Najbardziej narażone są:

 • dzieci, szczególnie w pierwszych trzech miesiącach życia, które prócz normalnej hemoglobiny mają też hemoglobinę płodową wiążącą 2 razy więcej tlenku węgla niż normalna
 • kobiety w ciąży
 • osoby w podeszłym wieku
 • osoby z wadami serca, chorobami oskrzelowo-płucnymi, niewydolnością układu oddechowego.

            Podczas dużego wysiłku fizycznego zatrucia mogą być ciężkie ze względu na zwiększoną częstotliwość i głębokość oddechów.

 

Objawy zatruć:

 • lekkie zatrucie - lekki ból głowy, mdłości, wymioty , ogólne zmęczenie i osłabienie
 • średnie zatrucie -  nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem , przyśpieszony oddech, zaburzenia rytmu serca
 • ciężkie zatrucie – drgawki, utrata przytomności

 

Podstawowa pomoc przy zatruciu tlenkiem węgla:

 • zapewnić dostęp czystego powietrza, poszkodowanego wynieść w bezpieczne miejsce, najlepiej na świeże powietrze
 • rozluźnić ubranie, rozpiąć pasek i guziki
 • w przypadku braku oddechu podjąć akcję reanimacyjną
 • wezwać służby ratownicze

 

W przypadku posiadania, urządzeń spalających, dla własnego bezpieczeństwa należy pamiętać o:   

 • okresowych przeglądach instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych. Przy opalaniu węglem czy drewnem przewody kominowe powinny być czyszczone co 3 miesiące. W innym przypadku minimum raz w roku
 • uchyleniu, a przynajmniej rozszczelnieniu okna przy korzystaniu z otwartego źródła ognia
 • nie zasłanianiu kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych
 • używaniu tylko sprawnych urządzeń, należy kontrolować ich stan zgodnie z zaleceniami producenta
 • sprawdzaniu poprawność działania wentylacji , szczególnie po wymianie okien na nowe , ( kartka papieru przyłożona do kratki wentylacyjnej powinna się „przykleić”
 • częstym wietrzeniu pomieszczenia ze źródłem spalania
 • zamontowaniu czujki tlenku węgla (i dymu)
 • nie zostawianiu samochodu z włączonym silnikiem w garażu nawet przy otwartych drzwiach
 • zwracaniu uwagi na jakiekolwiek objawy zatrucia: duszności, bóle czy zawroty głowy, nudności, przyśpieszoną pracę serca czy oddychanie. Zatrucie powoduje zaburzenia orientacji, i zdolność oceny sytuacji, człowiek staje się bierny i nie ucieka z zagrożonego miejsca.

 

            Łazienkę z podgrzewaczem gazowym powinno się przewietrzyć przed każdą kąpielą, a wodę do wanny napuszczać przy otwartych drzwiach.

            Instalacji czy wymiany urządzeń gazowych musi dokonać uprawniony specjalista zgodnie z przepisami oraz instrukcją producenta. Z gazem związane jest nie tylko niebezpieczeństwo wybuchu, ale także odpowiedni nawiew i wentylacja pomieszczeń.

 

    Przepisy nakazują kontrolę stanu technicznego instalacji gazowej i wentylacyjnej raz w roku w budynkach mieszkalnych. Powinny to robić wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty. Teoretycznie nie dotyczy to budynków jednorodzinnych, ale ze względu na bezpieczeństwo własne i swojej rodziny każdy użytkownik urządzenia gazowego powinien o to zadbać. Zabrudzony czy rozregulowany piecyk zagraża życiu. Tak samo niebezpieczny jest niedrożny czy zabrudzony komin w którym zgromadzone sadze mogą się zapalić.

 

    Współczesna technika pozwala nam łatwiej kontrolować i zabezpieczyć nasz dom przed nagłymi, niebezpiecznymi zdarzeniami. Wiele osób zakłada w domach i mieszkaniach  instalacje alarmowe odstraszające ewentualnych złodziei natomiast nie myśli o własnym bezpieczeństwie i zdrowiu czy nawet życiu.

    W pomieszczeniach z otwartym paleniskiem jak kotłownia, łazienka z gazowym podgrzewaczem wody czy salon z kominkiem powinny być zainstalowane czujki tlenku węgla. Urządzenia takie potrafią wykryć i zasygnalizować pojawiające się niebezpieczeństwo czyli rosnące stężenie czadu. W przypadku pojawiającego się tlenku węgla człowiek staje się senny i , taki czujnik potrafi głośną syreną uzmysłowić pojawiające się zagrożenie.

Czad powstaje również w czasie pożaru!

    Dlatego też ważnym  i pomocnym urządzeniem w naszym domu jest czujka dymu sygnalizująca pojawiający się pożar. Ich instalacja jest szczególnie wskazana w sypialniach gdzie potrafi ostrzec w nocy o pojawiającym się zagrożeniu. Obecnie coraz więcej urządzeń elektrycznych w naszych domach pozostaje podłączonych do prądu na stałe (radia , telewizory , routery)  i pomimo niewielkiego zużycia prądu zwiększają możliwość pojawienia się niebezpieczeństwa. Szczególnie uważajmy na ładujące się smartfony kładzione na łóżku czy puszystym dywanie, który łatwo może się zająć ogniem. Dlatego też należy kontrolować instalację elektryczną w naszych mieszkaniach i nie używać uszkodzonych urządzeń.

Opracowała  Justyna Pleskot

O mnie

Marek Pleskot

Jestem pediatrą od ponad 30 lat. Przez 14 lat uczyłem studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej. Wiem o co pytają rodzice i wiem czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

Popularne porady

CIAŁO OBCE W DROGACH ODDECHOWYCH

Zakrztuszenia/zachłyśnięcia lub zadławienia u dzieci

NIEMOWLĘ NIEPRZYTOMNE

Reanimacja podstawowa wg European Resuscitation Council

© 2015 pediatraodpowiada.pl. Porady dla rodziców i opiekunów dzieci