Praktyczne porady dla matek i ojców. Przeczytaj, co powinni wiedzieć rodzice o zdrowiu dziecka.

Rumień zakaźny

RUMIEŃ ZAKAŹNY atakuje przedszkola okresowo, ale masowo.

Jest wirusową zakaźną chorobą wysypkową wieku dziecięcego. Do zakażenia dochodzi dość często. U dzieci choroba zwykle przebiega w postaci epidemii środowiskowych. Wirusy przenoszą się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Źródłem zakażenia jest nie tylko chore dziecko, ale i osoby, które chorują bezobjawowo. Zakaźność choroby jest największa przed pojawieniem się charakterystycznej wysypki. Chorują głównie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Charakterystyczną wysypkę może poprzedzić niewysoka gorączka. Wysypka początkowo pojawia się na twarzy w postaci rumienia (o kształcie motyla) o czerwonofiołkowym zabarwieniu, przy czym nos i broda pozostają niezmienione. W kolejnych dniach girlandowata wysypka pojawia się na kończynach. Wykwity najczęściej nie występują na tułowiu, dłoniach i stopach. Wysypka może ustępować i ponownie nawracać, zwłaszcza pod wpływem ciepła. Utrzymuje się długo, nawet do 2 tygodni.

 Choroba przebiega łagodnie, bez gorączki lub ze stanami podgorączkowymi. Powikłania występują rzadko, zdarzają sie bóle i zapalenia stawów – najczęściej drobnych stawów kończyn. W badaniach można stwierdzić przejściowe zmniejszenie stężenia hemoglobiny. Zapalenie stawów i niedokrwistość są zwykle przemijające, rzadko wymagają specjalistycznego szpitalnego badania i leczenia.

Konsultacja u lekarza jest wskazana ze względu na wykluczenie innych podobnych chorób. Prawdopodobieństwo choroby jest wysokie, jeśli występują zachorowania na rumień zakaźny w przedszkolach itp. "uczelniach". Po rozpoznaniu zakażenia w postaci klasycznej lekarz powinien wpisać rozpoznanie do książeczki zdrowia.

Leków sie nie stosuje, bo nie są skuteczne, ale należy unikać dodatkowych zakażeń. Dlatego w okresie wysypkowym dziecko należy zwolnić z zajęć przedszkolnych czy szkolnych, pomimo że w tym okresie praktycznie nie zaraża. Choroba ustępuje samoistnie i pozostawia długotrwałą odporność.

Uwaga! Kontakt ciężarnej z dzieckiem chorym na rumień zakaźny przed wystąpieniem wysypki może doprowadzić do zakażenia, którego konsekwencją może być zagrożenie dla płodu. W takim przypadku ciężarna powinna zgłosić taki kontakt  lekarzowi prowadzącemu ciążę, który ustali dalsze postępowanie. Zwykle zlecane jest wykonanie badania na obecność przeciwciał przeciw wirusowi klasy IgM i IgG i kontrolne badania USG. W przypadku zakażenia płodu możliwe jest zmniejszenie skutków zakażenia przez wykonanie transfuzji wymiennej.

O mnie

Marek Pleskot

Jestem pediatrą od ponad 30 lat. Przez 14 lat uczyłem studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej. Wiem o co pytają rodzice i wiem czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

Popularne porady

CIAŁO OBCE W DROGACH ODDECHOWYCH

Zakrztuszenia/zachłyśnięcia lub zadławienia u dzieci

NIEMOWLĘ NIEPRZYTOMNE

Reanimacja podstawowa wg European Resuscitation Council

© 2015 pediatraodpowiada.pl. Porady dla rodziców i opiekunów dzieci