Praktyczne porady dla matek i ojców. Przeczytaj, co powinni wiedzieć rodzice o zdrowiu dziecka.

Ospa wietrzna

OSPA WIETRZNA, komu lek a komu dobre słowo?

W przypadku zachorowania na ospę wietrzną bywa stosowany lek przeciw wirusowy acyklowir (Hascovir, Hewiran). Decyzja o jego zastosowaniu zależy od spodziewanej skuteczności i ryzyka efektów ubocznych.  Acyklowir wykazuje działanie przeciwko wirusom ospy wietrznej, półpaśca i opryszczki. Wspomniany preparat może jedynie złagodzić przebieg wymienionych zakażeń i tylko wtedy, gdy zostanie zastosowany w początkowym okresie zachorowania.

Według wytycznych polskich ekspertów korzyści z leczenia acyklowirem mogą odnieść dzieci do 12. roku życia, które zaraziły się od domowników. Uważa się, że takie rodzinne zachorowania zazwyczaj przebiegają ciężej niż w przypadkach zakażeń pozadomowych. Wymieniony preparat zaleca się podać również, a nawet przede wszystkim, jeśli dzieci:

  • chorują na przewlekłe choroby płuc lub ciężkie choroby skóry (np. atopowe zapalenie skóry)
  • przyjmują sterydy doustnie lub wziewnie (ze względu na osłabiona odporność i zwiększone ryzyko zapalenia płuc)
  • są przewlekle leczone preparatami kwasu acetylosalicylowego (z powodu zwiększonego ryzyka zespołu Reye’a w przypadku zachorowania na ospę wietrzną)
  • są leczone w szpitalu.

Lekarz rozważy również podanie acyklowiru dziecku chorującemu na cukrzycę lub inną chorobę metaboliczną. W innych przypadkach, wg aktualnej wiedzy, nie przepisze tego preparatu, bo nie będzie oczekiwał korzystnego efektu leku. Poinformuje wszystkich pacjentów o zasadach pielęgnacji skóry, niepodawaniu ibuprofenu oraz o zdrowych klimatach, czyli unikaniu ryzyka dodatkowych zakażeń.

O mnie

Marek Pleskot

Jestem pediatrą od ponad 30 lat. Przez 14 lat uczyłem studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej. Wiem o co pytają rodzice i wiem czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

Popularne porady

NIEMOWLĘ NIEPRZYTOMNE

Reanimacja podstawowa wg European Resuscitation Council

WŚCIEKLIZNA, czyli znowu o szczepieniach.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega Warszawę

© 2015 pediatraodpowiada.pl. Porady dla rodziców i opiekunów dzieci