OSPA WIETRZNA, komu lek a komu dobre słowo?
W przypadku zachorowania na ospę wietrzną bywa stosowany lek przeciw wirusowy acyklowir (Hascovir, Hewiran). Decyzja o jego zastosowaniu zależy od spodziewanej skuteczności i ryzyka efektów ubocznych. Acyklowir wykazuje działanie przeciwko wirusom ospy wietrznej, półpaśca i opryszczki. Wspomniany preparat może jedynie złagodzić przebieg wymienionych zakażeń i tylko wtedy, gdy zostanie zastosowany w początkowym okresie zachorowania.
Według wytycznych polskich ekspertów korzyści z leczenia acyklowirem mogą odnieść dzieci do 12. roku życia, które zaraziły się od domowników. Uważa się, że takie rodzinne zachorowania zazwyczaj przebiegają ciężej niż w przypadkach zakażeń pozadomowych. Wymieniony preparat zaleca się podać również, a nawet przede wszystkim, jeśli dzieci:
- chorują na przewlekłe choroby płuc lub ciężkie choroby skóry (np. atopowe zapalenie skóry)
- przyjmują sterydy doustnie lub wziewnie (ze względu na osłabiona odporność i zwiększone ryzyko zapalenia płuc)
- są przewlekle leczone preparatami kwasu acetylosalicylowego (z powodu zwiększonego ryzyka zespołu Reye’a w przypadku zachorowania na ospę wietrzną)
- są leczone w szpitalu.
Lekarz rozważy również podanie acyklowiru dziecku chorującemu na cukrzycę lub inną chorobę metaboliczną. W innych przypadkach, wg aktualnej wiedzy, nie przepisze tego preparatu, bo nie będzie oczekiwał korzystnego efektu leku. Poinformuje wszystkich pacjentów o zasadach pielęgnacji skóry, niepodawaniu ibuprofenu oraz o zdrowych klimatach, czyli unikaniu ryzyka dodatkowych zakażeń.