Praktyczne porady dla matek i ojców. Przeczytaj, co powinni wiedzieć rodzice o zdrowiu dziecka.

ZIEMI ZJADANIE (PICA)

     To nie musi być sen, tak bywa w "realu".

Zdarza się, że dzieci jedzą ziemię, najczęściej piasek z piaskownicy.

     Spożywanie tego co nie jest produktem żywnościowym, nazywamy ZESPOŁEM PICA lub ŁAKNIENIEM SPACZONYM. Osoby z łaknieniem spaczonym mogą zjadać różne inne substancje takie jak: mydło, kreda, tynk ze ścian czy papier. Choroba rozpoznawana jest, jeśli niezdrowe zajadanie trwa co najmniej jeden miesiąc.

      Takie zachowania u małych dzieci  mogą być związane z innym postrzeganiem rzeczywistości i brakiem umiejętności różnicowania rzeczy jadalnych i niejadalnych, ale mogą również wskazywać na chorobę psychiczną.

      Od rodziców dzieci, które zjadają niejadalne produkty słyszę często, że może mu jakiegoś minerału brakuje. Fakt, jedną z przyczyn zespołu pica może być niedobór żelaza lub cynku w organizmie. Jeśli podejrzewamy niedobory tych pierwiastków, to możemy ocenić ich poziom w surowicy krwi wraz z ferrytyną (lepiej ocenia poziom żelaza). Pobierając dziecku krew należy rozszerzyć badania, mogące pomóc w wykluczeniu następstw niezdrowej "diety", głównie zatruć i zakażeń. Konkretne badania powinien ustalić lekarz w zależności od zagrażającego ryzyka.

       Łaknienie spaczone w wielu przypadkach jest chorobą przejściową i krótkotrwałą.           W zespole pica wywołanym przez niedobory składników mineralnych podstawą leczenia jest uzupełnianie brakujących związków poprzez dietę oraz suplementy. Dziecko z zespołem pica może wymagać współpracy specjalistów z różnych dziedzin. Wskazana jest ocena psychologiczna pozwalająca stwierdzić, czy schorzenie jest związane z zaburzeniami natury psychicznej. W takich przypadkach stosuje się terapię psychologiczną, a czasami leki.

     Schorzenia nie należy lekceważyć, gdyż nieleczone może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia i życia skutków ubocznych.

O mnie

Marek Pleskot

Jestem pediatrą od ponad 30 lat. Przez 14 lat uczyłem studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej. Wiem o co pytają rodzice i wiem czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

Popularne porady

NIEMOWLĘ NIEPRZYTOMNE

Reanimacja podstawowa wg European Resuscitation Council

WŚCIEKLIZNA, czyli znowu o szczepieniach.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega Warszawę

© 2015 pediatraodpowiada.pl. Porady dla rodziców i opiekunów dzieci