Praktyczne porady dla matek i ojców. Przeczytaj, co powinni wiedzieć rodzice o zdrowiu dziecka.

Fenotypowa uroda

Łatwo zauważyć, że jesteśmy różni.

O niepowtarzalności żywych organizmów decyduje ich fenotyp z genotypem.

Fenotyp to właściwości fizyczne człowieka, które determinowane są przez genotyp, czyli zbiór wszystkich genów organizmu. Na geny wpływa środowisko i dlatego fenotyp określa się mianem obrazu genotypu w środowisku. Do wykształcenia fenotypów dochodzi podczas życia płodowego, a następnie w trakcie rozwoju społecznego. Są one kształtowane i modyfikowane przez otoczenie, w których znalazły się dane osoby.

Czynniki środowiskowe mogą zmienić cechy zewnętrzne i osobowościowe osoby.

Środowisko to nie tylko: klimat, warunki mieszkalne, żłobkowo-przedszkolne, szkolne, rodzaj i jakość pożywienia oraz stopień zanieczyszczenia środowiska. To również otaczający nas ludzie. Stare porzekadło: kto z kim przestaje, takim sie staje" zostało określone jako fenotyp rozszerzony.  Według brytyjskiego biologa Richarda Dawkinsa, sprawia on, że każdy osobnik wywiera istotny wpływ na inne organizmy, i oddziaływania te zaprogramowane są przez jego geny.

Genotyp może stanowić podstawę do tworzenia w różnych środowiskach różnych fenotypów ale także kompletnie odmienne genotypy mogą dać bardzo podobne fenotypy.

 

Cechy fenotypowe człowieka to: wzrost i budowa ciała, kolor skóry, włosów i oczu, a także skłonność do WYBRANYCH chorób.

 

Wieloletnie obserwacje pediatryczne utwierdzają mnie w przekonaniu, że fenotyp dziecka określa jego chorowanie. W ostatnich latach coraz częściej obserwuję fenotyp atopowy, w którym skłonność do alergii wpływa na predyspozycje do innych niealergicznych chorób. Taki fenotyp można rozpoznać bez wykonywania specjalistycznych badań. Wystarczy dobrze się przypatrzeć. Na podstawie wyglądu dziecka można podejrzewać, że kiedyś będzie większe prawdopodobieństwo wystąpienia różnorodnych reakcji alergicznych. Co więcej, wiadomo jak dziecko będzie mogło chorować, nawet bez rozpoznanej alergii.

Gdy widzę piękne długie rzęsy, to czasami żartuję i mówię rodzicom, że chętnie bym je skrócił. Zdziwionym odpowiadam, że takie rzęsy często występują u dzieci, ze skłonnością do alergii. Podobnie jak sucha skóra, zarumienione policzki, cienie wokół oczu czy nadmiar woskowiny w uszach. Stopień nasilenia zmian jest różny. Wiemy, że na skórze mogą pojawiać się charakterystyczne zmiany zapalne w miejscach typowych dla AZS. Podrapana skóra wskazuje na dokuczliwy świąd.

Drapiące paznokcie wyglądają jak polakierowane.

U dzieci z fenotypem atopowym możemy zaobserwować paradoksalną reakcję skóry po zadrapaniu. Pojawia się zblednięcie, a nie zaczerwienienie. Takie zjawisko nazywane jest białym dermografizmem.

Większy niepokój rodziców budzi widoczne na skórze rogowacenie przymieszkowe. Mieszkiem włosowym określamy wąską rurkę, z której może wyrastać włos. Zrogowaciałe

mieszki włosowe przy dotyku sprawiają wrażenie tarki. Grudkom często towarzyszy zaczerwienienie skóry. Zmiany wstępują głównie na ramionach, udach, a czasami na policzkach.

Skóra skłonna do podrażnień, kontaktowych reakcji alergicznych, stanów zapalnych i zakażeń nie jest jedynym problemem. Dzieci z suchą i atopową skórą niestety częściej chorują niż ich rówieśnicy, a szczególnie na swoje ulubione choroby. Najczęściej na katary oraz zapalenia: oskrzeli, spojówek i uszu. Wiedząc o takim ryzyku powinniśmy je ograniczyć przez odpowiednie postępowanie i ewentualne wczesne leczenie.

 

 

O mnie

Marek Pleskot

Jestem pediatrą od ponad 30 lat. Przez 14 lat uczyłem studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej. Wiem o co pytają rodzice i wiem czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

Popularne porady

Lepiej być optymistą czy pesymistą?

 Niektórzy uważają, że pesymiści żyją dłużej

Powrót do szkoły

Polscy eksperci podkreślają w swoich zaleceniach:

© 2015 pediatraodpowiada.pl. Porady dla rodziców i opiekunów dzieci