Praktyczne porady dla matek i ojców. Przeczytaj, co powinni wiedzieć rodzice o zdrowiu dziecka.

NEBULIZACJE* Z CHLORKU SODU U DZIECI.

Nebulizacje z roztworów chlorku sodu (czyli soli kuchennej)

  są obecnie powszechnie stosowane. Najczęściej z soli fizjologicznej, czyli 0,9% roztworze chlorku sodu o  takim samym ciśnieniu osmotycznym jak wnętrze ludzkiego ciała. Roztwory o innych stężeniach będą albo hipotoniczne (stężenia mniejsze od 0,9%), albo hipertoniczne (większe od 0,9%). Najczęściej stosowanym roztworem hipertonicznym jest roztwór 3%.

Z mojej praktyki wynika, że sól fizjologiczna jest świetnym "NAWILŻACZEM" dróg oddechowych, a 3% roztwór hipertoniczny - "WYKASŁYWACZEM". Musimy tylko dostosować rodzaj preparatu, czas i częstotliwość jego podawania do potrzeb oraz możliwości współpracy ze strony dziecka.

Nebulizacje z soli fizjologicznej (moim zdaniem) trzeba powtarzać często, tzn. 4-5 razy dziennie choćby po 5 minut. Trudno nawilżyć drogi oddechowe chorego przy 2 czy nawet 3 zabiegach inhalacyjnych dziennie, niezależnie od tego jak długo będą stosowane. Nebulizacje z soli fizjologicznej są przydatne u wszystkich dzieci z zakażeniem dróg oddechowych, ale w przypadku kaszlu wilgotnego znacznie bardziej przydatne od nawilżania jest wykasływanie.

Wykasływać należy gdy śluz nagromadzi się w oskrzelach. Podobnie wskazane jest oczyszczanie zaśluzowanego nosa. Można próbować śluz z nosa wydmuchać/wyciągnąć, ale z oskrzeli dziecko musi wykasłać. Małe dzieci mają z tym duże trudności.

Odruch kaszlu nasilają nebulizacje hypertoniczne, które powinny być powtarzane proporcjonalnie do zaśluzowania. Zwykle im więcej kaszlu wilgotnego w nocy i rano tym częściej powinniśmy zabiegi inhalacyjne wykonywać. Długość zabiegu determinuje czas konieczny do wykasłania, zwykle do 5 minut. Gdy kaszel wilgotny zamienia się na suchy to znak, że zabieg można zakończyć. Nie jest wskazane męczenie dziecka kaszlem suchym.  

Nebulizacje z roztworów hipertonicznych należy przeprowadzać jeśli dzieci nie mają duszności z powodu skurczu oskrzeli. Łagodny skurcz oskrzeli słyszymy jako wydłużoną fazę wydechu. Nasilony skurcz spowoduje płytki i zbyt częsty oddech. W takich przypadkach należy zastosować inhalacje rozszerzające oskrzela.

Przed zastosowaniem nebulizacji z soli hipertonicznej warto twarz posmarować kremem ochronnym i umyć po zabiegu, aby uniknąć podrażnienia skóry solą.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

*Nebulizacja jest terapią inhalacyjną, której celem jest bezpośrednie dostarczenie aerozolu do układu oddechowego.

Pojęcia inhalacja i nebulizacja często stosowane są wymiennie, podobnie jak inhalator i nebulizator.

Fachowo inhalacja jest pojęciem o szerszym znaczeniu niż nebulizacja. Wdychanie pary z naczynia z wrzącą wodą, korzystanie z inhalatorów proszkowych czy ciśnieniowych należą do inhalacji, ale nie nebulizacji.

Do wykonania zabiegu nebulizacji niezbędny jest nebulizator, czyli pojemnik na lek, w którym następuje przekształcenie leku znajdującego się w fazie ciekłej w mgiełkę.

 

 

O mnie

Marek Pleskot

Jestem pediatrą od ponad 30 lat. Przez 14 lat uczyłem studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej. Wiem o co pytają rodzice i wiem czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

Popularne porady

CIAŁO OBCE W DROGACH ODDECHOWYCH

Zakrztuszenia/zachłyśnięcia lub zadławienia u dzieci

NIEMOWLĘ NIEPRZYTOMNE

Reanimacja podstawowa wg European Resuscitation Council

© 2015 pediatraodpowiada.pl. Porady dla rodziców i opiekunów dzieci