Praktyczne porady dla matek i ojców. Przeczytaj, co powinni wiedzieć rodzice o zdrowiu dziecka.

„CUDOWNE LEKI”, czyli pierwszy kwiecień

przez okrągły rok.

Na FB widziałem sponsorowaną reklamę „cudownego leku” na udrażnianie tętnic. Lek miał być niemiecki, skutecznie stosowany przez dobrze wykształconych tamtejszych lekarzy, ale niedostępny w polskich aptekach. Dlaczego niedostępny? Reklamodawca wyjaśnił w prosty sposób – gdyż polscy lekarze celowo nie chcą skutecznie leczyć miażdżycy bo jak wyleczą emerytów, to więcej na nich nie zarobią.

Sprzedający oferował 50% zniżkę, ale tylko w dniu reklamy. Atrakcyjną cenę zagwarantowano zwycięzcom dołączonego koła fortuny.

Sprawdziłem, że „cudo lek” jako suplement witaminowy jest dostępny w sprzedaży internetowej w cenie około 150 zł za opakowanie.

Preparat zachwalało bardzo wiele wymienionych z nazwiska osób. Dla mnie najbardziej szokujący był fakt, że głównym zachwalającym był profesor zwyczajny

Gabriel Woźniak, Główny Kardiolog Ministerstwa Zdrowia RP, Dyrektor Generalny NCB (Narodowe Centrum Badań Kardiologicznych), członek NAN RP (Narodowa Akademia Nauk RP). Najbardziej szokowało, że takie towarzystwa nie istnieją, podobnie jak funkcje i sam profesor.

Przypomniały mi się różne medyczne „fake news”. Tam też powoływano się na nieistniejące fakty i przytaczano artykuły, które przeczyły głoszonym tezom.

Jak trzeba oceniać czytelników aby wierzyć, że ciemny lud nie tylko to kupi, ale jeszcze zapłaci.

O mnie

Marek Pleskot

Jestem pediatrą od ponad 30 lat. Przez 14 lat uczyłem studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej. Wiem o co pytają rodzice i wiem czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

Popularne porady

SINICE

Sinice bytują w zbiornikach wodnych na całym

Kaszel profesjonalny

Kaszel należy do najbardziej uciążliwych

© 2015 pediatraodpowiada.pl. Porady dla rodziców i opiekunów dzieci