Praktyczne porady dla matek i ojców. Przeczytaj, co powinni wiedzieć rodzice o zdrowiu dziecka.

PSYCHE w klatce

Dziecko to mały człowiek, którego

stale kształtuje rodzina. Jak przysłowiowe jabłko niedaleko pada od jabłoni. Rodzice chcą, by owoc był dorodny. Wymagają od potomstwa, aby uczyło się, ale zapominają, że to oni są najważniejszymi nauczycielami. Zachowanie rodziców wpływa na dziecko od okresu płodowego po dorosłość. Tak jest nawet wtedy, gdy ich postawa nie jest przez nie akceptowana.

W czasie pandemii wiele egzaminów jest przekładanych, ale egzaminu z rodzicielstwa przełożyć się nie da. Dzieci w tych trudnych czasach są szczególnie wrażliwe na negatywne doświadczenia. Łatwo w nich wyzwolić i utrwalić lęki, irytacje, frustracje, a nawet agresję.

Niewyobrażalna pandemia stała się realna. Żyjemy odosobnieni, niektórzy bez pracy, a wszyscy pełni obaw o zdrowie naszych bliskich. Lęk sprawia, że dużo czasu poświęcamy na szukanie informacji na temat koronawirusów. Z mediów dowiadujemy się o nowych zachorowaniach i zgonach. Na YouTubie oglądamy wszystkowiedzących komentatorów i wsłuchujemy się w ich reklamowe porady.

Obecna kwarantanna i problemy z nią związane potrafią wywołać paraliżujący lęk. Zdaniem specjalistów ten stan jest naturalny i odczuwany nawet przez osoby, które dotychczas nie miały problemów psychicznych. Już prawie 2000 lat temu grecki filozof Epiktet stwierdził: „Nie zdarzenia dręczą ludzi, lecz myśli, jakie te zdarzenia rodzą w ich głowach”.

Psycholodzy oceniają, że ostry stres jesteśmy w stanie znosić kilka tygodni. Gorzej, gdy jakiś dłużej trwający przechodzi w stres przewlekły. Wtedy będzie miał niekorzystny wpływ na każdy obszar naszego funkcjonowania.

Niezależnie od czasu trwania stresu nie wolno ulegać panice. Specjaliści uważają, że znoszenie izolacji zależy przede wszystkim od tego, jakie znaczenie jej nadamy. Czy będziemy koncentrować się na sobie, czy na innych.

Obecnie łatwiej dostrzegamy cierpienie i potrzeby bliźnich. Można zatem własne ograniczenia potraktować jak wyzwanie, przekuć je w coś pozytywnego.

WHO w swoich wytycznych proponuje, aby lęk zamienić na empatię. Specjaliści dostrzegają, że myślenie o innych oraz niesienie nawet niewielkiej pomocy może dla wylęknionego stać się źródłem zadowolenia i satysfakcji, że w tych trudnych czasach dał radę i zrobił coś dobrego.

Kwarantanna jest spełnieniem obywatelskiego obowiązku. Chroniąc siebie, chronię innych. Takie prospołeczne zachowanie daje nam poczucie, że robimy coś właściwego. Pomagać więcej zawsze można. Czyńmy, co możemy, bądźmy życzliwi.

Utrzymujmy kontakt telefoniczny z rodziną i znajomymi. Bardziej zaawansowani technicznie mogą zapraszać się na wideoherbatki. Grupy wsparcia są przydatne, nie tylko przy odchudzaniu.

Pytajmy się o zdrowie, samopoczucie i czy możemy w czymś pomóc.

Interesujmy się problemami innych i pomagajmy je rozwiązywać.

To będzie lepsze niż nadmierne korzystanie z mediów. Bo im więcej szukamy w internecie, tym częściej natrafiamy na informacje przerażające lub nieprawdziwe.

Warto też pamiętać, że nawet trauma kwarantanny może być przetworzona na coś pozytywnego. Zaczynamy doceniać to, co utraciliśmy i możemy przewartościować swoje priorytety. Uczymy się wybierać, co jest bardziej, a co mniej ważne. Sztuka wyboru jest przecież sztuką życia.

Możemy wyciągać wnioski z pandemii lub przyczyn problemów nie dostrzegać. Możemy okazać empatię lub zakopać się we własnym świecie, nakręcać spiralę strachu, martwić się coraz bardziej i wpadać w panikę.

Możemy tonąć w pesymizmie lub cieszyć się wschodzącym po nocy słońcem i, podobnie jak Włosi, wzmacniać, mówiąc: tutto andra bene, czyli wszystko będzie dobrze.

 

O mnie

Marek Pleskot

Jestem pediatrą od ponad 30 lat. Przez 14 lat uczyłem studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej. Wiem o co pytają rodzice i wiem czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

Popularne porady

CIAŁO OBCE W DROGACH ODDECHOWYCH

Zakrztuszenia/zachłyśnięcia lub zadławienia u dzieci

NIEMOWLĘ NIEPRZYTOMNE

Reanimacja podstawowa wg European Resuscitation Council

© 2015 pediatraodpowiada.pl. Porady dla rodziców i opiekunów dzieci