Praktyczne porady dla matek i ojców. Przeczytaj, co powinni wiedzieć rodzice o zdrowiu dziecka.

SUCHA SKÓRA NA DŁONIACH

Bardzo często widzimy suchą, zaczerwienioną,

a nawet popękaną skórę u dzieci na grzbietowej powierzchni dłoni. Zmiany te czasami budzą niepokój rodziców - czy to nie grzybica?

Na szczęście, zwykle jest to WYPRYSK Z PODRAŻNIENIA, który jest najczęstszym i łagodnym typem zapalenia skóry rąk.

Dochodzi do niego w następstwie bezpośredniego uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej delikatnej skóry.

"Podrażniaczem" może być częste mycie rąk mydłem zasadowym i niestaranne osuszanie, czyli to wszystko, co grzeczne przedszkolaki zwykle czynią. Grzebanie rączkami w piasku lub zachodzące na dłonie rękawy dodatkowo skutecznie podrażniają skórę. Moczenie rąk w wodzie też bywa szkodliwe. Lipidy warstwy rogowej skóry są w większości rozpuszczalne w wodzie i kontakt skóry z wodą może powodować ich wypłukiwanie. Dlatego znaczna ekspozycja skóry na wodę powoduje jej wysuszenie. To zjawisko można porównać do suchej, popękanej ziemi na pustyni po parowaniu wody deszczowej. Utrata wody z naskórka powoduje jego pękanie, tworzenie szczelin i zaburza jego funkcję barierową. Naruszenie warstwy rogowej prowadzi do aktywacji komórek zapalnych.

Powtarzające się lub bardzo silne podrażnienie skóry może naruszyć głębsze warstwy naskórka i skóry, powodując powstanie błędnego koła i przejścia choroby w fazę przewlekłą lub ciężką. Zmiany na skórze nie przekraczają nigdy miejsca kontaktu, a po usunięciu substancji drażniącej nie nasilają się i stopniowo wygasają. Podobnie jak w wielu innych problemach skórnych, podstawą leczenia jest właściwa pielęgnacja.

Łatwiej pielęgnować, a zarazem leczyć, gdy skóra jest tylko sucha, a nie czerwona. Należy stosownie do potrzeb ją DOtłuszczać, DO zniknięcia suchości. Najważniejsze i po pierwsze nie szkodzić, czyli chronić dłonie przed podrażnieniem. Podstawą jest więc nauka prawidłowego mycia rąk, a zwłaszcza starannego osuszania DO SUCHOŚCI, odpowiednio chłonnym ręcznikiem . W przypadkach skóry wrażliwej konieczne jest stosowanie mydeł o właściwym pH, a więc nie zasadowym i posmarowanie rąk po umyciu kremem z emoilentem wchłanialnym. Smarowanie maściami pozostawiającymi na długo uczucie tłustości wywołają słuszny bunt dziecka. Bez konieczności lepiej potomkom się nie narażać

 

O mnie

Marek Pleskot

Jestem pediatrą od ponad 30 lat. Przez 14 lat uczyłem studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej. Wiem o co pytają rodzice i wiem czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

Popularne porady

Lepiej być optymistą czy pesymistą?

 Niektórzy uważają, że pesymiści żyją dłużej

SUKCES z wyboru

Góra górze nierówna

© 2015 pediatraodpowiada.pl. Porady dla rodziców i opiekunów dzieci