Praktyczne porady dla matek i ojców. Przeczytaj, co powinni wiedzieć rodzice o zdrowiu dziecka.

Rekomendacje SZKOLNE w czasie pandemii

Eksperci* zalecają, aby dzieci, pomimo utrzymującej się pandemii,

uczęszczały do szkoły. W komunikacie nr 4 napisali: „Ryzyko zakażenia dziecka po kontakcie z zakażonym bezobjawowo wynosi 0 do 2,2%, a z chorym z objawami COVID-19 wynosi 0,8 do 15,4%”.

Rozbieżności wynikają z różnic miejsc i czasu zbierania danych. Wszyscy badacze są zgodni, że osoby z objawami choroby zarażają bardziej niż zarażeni bezobjawowi. Ta zależność dotyczy wszystkich zakażeń dróg oddechowych. Wniosek rekomendujących jest więc oczywisty: „Do szkoły powinny uczęszczać dzieci zdrowe, bez gorączki, objawów infekcji”.

Warto dodać, że każdy przeziębiony idący do żłobka, przedszkola lub szkoły nie tylko pozaraża innych, ale i sam powróci bardziej chory. W przypadku grypy czy nawet łagodnego zakażenia dróg oddechowych konieczne jest unikanie kontaktu z wydzieliną z dróg oddechowych chorego. W czasie pandemii każdy już wie, że zachowujemy dystans, myjemy ręce, a nawet zakładamy choremu maseczkę, gdy jest to możliwe.

Ryzyko zarażenia od osoby zakażonej wzrasta do dużego, jeśli przebywa się z nią w zamkniętym, niewietrzonym pomieszczeniu (również w samochodzie) dłużej niż 15 minut. Zagrożenie jest jeszcze większe, jeśli w tak długim czasie, przy kontakcie do 2 metrów, twarze nie są zabezpieczone maseczkami.

Ponieważ lekcje są trzykrotnie dłuższe i „w czasie zajęć lekcyjnych nie ma konieczności noszenia maseczek”, to: „ Zalecana jest organizacja zajęć umożliwiająca zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły”.

Rekomendacje WHO są bardziej restrykcyjne. Eksperci tej organizacji zalecają noszenie maseczek w szkołach średnich. Młodszym dzieciom maseczki nie są proponowane, gdyż ta grupa wiekowa gorzej je toleruje i na szczęście ma mieć mniejszą zdolność do przekazywania wirusa.

Czas pokaże, jaki będzie efekt powrotu do szkół. Uwzględniając wszelkie aspekty, wszyscy są zgodni, że obecnie większym zagrożeniem jest nieposyłanie dzieci do szkoły.

Tym bardziej że ostatnio pandemia w Polsce wydaje się mniej śmiertelna. Mogą to powodować nowe mutacje wirusa i to, że coraz częściej chorują ludzie młodzi i w średnim wieku, którzy mają większą odporność i są w lepszym ogólnym stanie zdrowia niż najstarsi – najbardziej zagrożeni.

------------------------------------------------------------------------------------

* Konsultanci krajowi w dziedzinie pediatrii i chorób zakaźnych oraz przewodnicząca zespołu doradczego ekspertów ds. dzieci podejrzanych lub zakażonych SARS-CoV-2.

https://www.owptp.pl/covid-19/zalecenia-konsultanta-krajowego/

O mnie

Marek Pleskot

Jestem pediatrą od ponad 30 lat. Przez 14 lat uczyłem studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej. Wiem o co pytają rodzice i wiem czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

Popularne porady

NIEMOWLĘ NIEPRZYTOMNE

Reanimacja podstawowa wg European Resuscitation Council

WŚCIEKLIZNA, czyli znowu o szczepieniach.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega Warszawę

© 2015 pediatraodpowiada.pl. Porady dla rodziców i opiekunów dzieci