Praktyczne porady dla matek i ojców. Przeczytaj, co powinni wiedzieć rodzice o zdrowiu dziecka.

LECZENIE zapalenia oskrzeli

Mimo, że nieobturacyjne zapalenie oskrzeli

w ponad 90% jest chorobą WIRUSOWĄ samo ograniczającą, to lekarze bardzo często i niepotrzebnie stosują w jej leczeniu antybiotyki, sterydy oraz inne leki.

Współczesna medycyna powinna uwzględniać wytyczne opracowywane na podstawie badań naukowych. W przypadku leczenia zapalenia oskrzeli takie rekomendacje zostały opracowane przez grupę specjalistów powołanych przez American College of Chest Physicians (1).

 

Specjaliści SUGERUJĄ, aby nie stosować RUTYNOWO:

  1. antybiotyków
  2. leków przeciwwirusowych
  3. leków przeciwkaszlowych
  4. β2-mimetyków wziewnych
  5. wziewnych leków przeciwcholinergicznych
  6. glikokortykosteroidów wziewnych ani doustnych
  7. niesteroidowych leków przeciwzapalnych
  8. innych leków.

 

Najnowsze badania potwierdzają, że stosowanie glikokortykosterydów wziewnych, u dzieci bez astmy oskrzelowej, nasila replikację wirusów, sekrecję oskrzelową oraz nadkażenia bakteryjne, a tym samym zwiększa ryzyko zapalenia płuc (2).

 

Zapalenie oskrzeli trzeba leczyć tak, aby pomóc. Szybsze wyzdrowienie nie tylko umożliwia powrót do żłobka lub przedszkolnego, ale chroni dziecko przed powikłaniami choroby.

Moim zdaniem leczenie musi być kompleksowe: klimatyczne, dietetyczne z zastosowaniem fizjoterapii i nebulizacji z chlorku sodu.

 

Źródła:

  1. Mejza F.: Postępowanie w kaszlu u chorych na ostre zapalenie oskrzeli. Podsumowanie wytycznych CHEST 2020. Med. Prakt., 2020; 12: 41–46
  2. Profesor Henryk Mazurek, wykład podczas XXXVI Zjazdu PTP, 28.06.2021

 

O mnie

Marek Pleskot

Jestem pediatrą od ponad 30 lat. Przez 14 lat uczyłem studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej. Wiem o co pytają rodzice i wiem czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

Popularne porady

SINICE

Sinice bytują w zbiornikach wodnych na całym

NIEMOWLĘ NIEPRZYTOMNE

Reanimacja podstawowa wg European Resuscitation Council

© 2015 pediatraodpowiada.pl. Porady dla rodziców i opiekunów dzieci