Praktyczne porady dla matek i ojców. Przeczytaj, co powinni wiedzieć rodzice o zdrowiu dziecka.

KATAR PŁYNIE Z WOLNA

 i do zapalenia zatok zmierza

     Sezon na przeziębienia rozpoczęty. Początkowo z nosa wypływa przejrzysta wydzielina, która następnie przechodzi w gęstniejący śluzowo-ropny katar utrzymujący się przez 5-7 dni. ZIELONY jego kolor nie musi świadczyć o zakażeniu bakteryjnym.

     Rodzice widzą katar wypływający z nosa, ale w rzeczywistości stan zapalny obejmuje również połączone z jamami nosa zatoki. Badania wskazują, że prawie u 90% chorych z katarem infekcyjnym obserwuje się objawy ze strony zatok. Do zapalenia zatok dochodzi, kiedy między zatoka mi, a nosem powietrze nie może swobodnie przepływać i śluz nie ma naturalnego ujścia z zatok. Praktycznie tak się zdarza gdy istnieje jakakolwiek blokada nosa. Niedrożność nosa może być również wywołana obrzękiem alergicznym śluzówki nosa (po trzecim roku życia), przerośniętym migdałkiem gardłowym oraz ewentualnymi wadami rozwojowymi nosa i zatok. Wspomniane blokady sprzyjają zakażeniom, a zakażenie je nasila. Występuje błędne koło zapalenia zatok wydłużające i nasilające chorobę.

    Przeziębienie trwa do 10 dni. Natomiast stan zapalny dłuższy niż 10 dni, ale krótszy niż 12 tygodni, lub przebiegający z nasileniem objawów po 5 dniach nazywamy ostrym niewirusowym zapaleniem jam nosowych i zatok przynosowych. Długo utrzymująca się blokada nosa u zakatarzonego dziecka z często towarzyszącym bólem twarzy i osłabieniem węchu wskazuje, że już doszło do zajęcia zatok. Może również występować gorączka, kaszel i nieprzyjemny zapach z ust.

     Kataru nie należy lekceważyć, ale nie ma powodu od razu prowadzić dziecko, bez innych niepokojących objawów, do lekarza. Zadbanie o zdrowy klimat oraz skuteczne udrażnianie nosa i zatok są podstawą domowego leczenia. Po pierwsze, wszyscy wokoło muszą być zdrowi, zachowywać zasady higieny i unikać zarażenia się od dziecka. Zdrowego klimatu należy szukać w domu. Pokoje muszą być wietrzone, nie wolno palić papierosów! Optymalna temperatura w domu wynosi 19-20°C, a wilgotność 50-60%. Dziecko idące z katarem do szkoły, przedszkola a zwłaszcza żłobka, wróci w gorszym stanie i jeszcze ma okazje zarażać innych.

    Przeziębiony malec powinien wypijać więcej wody, herbatek owocowych oraz chudych rosołków, ale nie przed snem. Podobnie nie powinien się objadać wieczorem. U małego dziecka profilaktyka zakrztuszenia w trakcie refluksu żołądkowo-przełykowego jest bardzo ważna. Bardzo ważne są ciepłe stopy. Stary sposób moczenia nóg w ciepłej wodzie ma sens. W celu złagodzenia objawów chorobowych (ból i gorączka powyżej 38,5°C)  stosuje się leki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym (ibuprofen). Nos należy czyścić skutecznie ale delikatnie. Próby mocnego wydmuchiwania przez o brzęknięte przewody nosa prowadzą do wtłaczania wydzieliny w odwrotnym kierunku, tzn. : do zatok oraz uszu. Mniejszym problemem jest wciąganie i połykanie śluzu. Wskazane jest wypłukiwanie zalegającego śluzu hipertonicznymi roztworami wodnymi. Preparaty upłynniające śluz ułatwiają oczyszczanie nosa i zatok. Powszechnie stosowane krople zmniejszające obrzęk śluzówki nosa nie mogą być zakraplane dłużej niż 5dni.

 

    Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie zawsze gęsty i żółto-zielony katar oznacza infekcję bakteryjną, czyli nie zawsze zajdzie konieczność stosowania antybiotykoterapii. 

Jako że 90% zakażeń w obrębie nosa i zatok przynosowych to zakażenia wirusowe, antybiotyki nie przynoszą pożądanych rezultatów, a wręcz mogą zaszkodzić pacjentowi. Jednakże jeśli po 5-7 dniach dolegliwości są nadal odczuwane, a tym bardziej jeśli się nasilają, to niezbędna będzie wizyta u lekarza. Pilnej, wcześniejszej wizyty wymaga choroba przebiegająca z gorączką powyżej 39°C wraz z bólem głowy lub twarzy oraz katarem ZIELONYM i cuchnącym. Podobnie należy zgłosić się do lekarza gdy pojawia się ból ucha. Mogą zaistnieć wskazania do antybiotykoterapii.

    Długotrwały, nieleczony stan zapalny może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia błony śluzowej i pokrywających ją rzęsek. Zaś przekrwienie i zastój żylny utrudniają walkę z zakażeniem i w efekcie dochodzi do rozwoju przewlekłego zapalenia. Poważniejsze powikłania ostrego bakteryjnego zapalenia zatok przynosowych są na szczęście rzadkością, ale wiążą się z powstawaniem ropni w okolicznych tkankach.

    Znacznie częściej pojawiają się zakażenia nawracające. Jeśli początkowo pojawia się katar ZIELONY, to możemy przypuszczać, że zatokach zalegał „stary katar”.

  

    Klasyczny, czyli wodnisty i przezroczysty, najpierw musiał go wypłukać, aby móc się pojawić pod nosem. Podobną sytuację możemy zaobserwować, gdy myjką ciśnieniową myjemy brudny chodnik.   Zielony kolor, w tej sytuacji, wskazuje, że malec pośpieszył się z nową infekcją. Takie tempo zakażeń, musi być niekorzystne dla zdrowia dziecka.

    Również, nie jest dobrze, jeśli z gęstego katar zmienia się w wodnisty. Rodzice błędnie sądzą, że taka przemiana wskazuje na powrót do zdrowia, a w rzeczywistości  zaczyna się nowe zakażenie. Ponad 200 wirusów próbuje się dostać do dróg oddechowych i zrobić krzywdę. Łatwiej o ich inwazję u chorego niż zdrowego.

Gra z katarem w kolory nie jest więc zdrowa. Lepiej o bezpieczniejsze zabawy, bez wycieków z nosa.

Dla dociekliwych rodziców wskazana lektura

www.drpleskot.pl/porady-zdrowotne/117-przeziebienie-w-pytaniach-i-odpowiedziach

 

Na pocieszenie – przeziębienia są najskuteczniejszym lekarstwem na stymulację odporności. Nie mniej, jak w każdym treningu obciążenie zawodnika musi być proporcjonalne do jego możliwości. Kontuzje nie są wskazane.

 

O mnie

Marek Pleskot

Jestem pediatrą od ponad 30 lat. Przez 14 lat uczyłem studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej. Wiem o co pytają rodzice i wiem czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

Popularne porady

NIEMOWLĘ NIEPRZYTOMNE

Reanimacja podstawowa wg European Resuscitation Council

WŚCIEKLIZNA, czyli znowu o szczepieniach.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega Warszawę

© 2015 pediatraodpowiada.pl. Porady dla rodziców i opiekunów dzieci