Praktyczne porady dla matek i ojców. Przeczytaj, co powinni wiedzieć rodzice o zdrowiu dziecka.

CIAŁO OBCE W DROGACH ODDECHOWYCH

Zakrztuszenia/zachłyśnięcia lub zadławienia u dzieci

zdarzają się najczęściej podczas zabawy lub posiłków. Początek jest nagły, dziecko reaguje natychmiast kaszlem, próbując wykasłać to, co mu w gardle „stanęło”. Spontaniczny kaszel często jest skuteczniejszy i bezpieczniejszy niż jakikolwiek „rękoczyn” ratownika.

 

Zakrztuszenie/zachłyśnięcie

 

Jeśli u  krztuszącego się dziecka słychać oddychanie, to należy umożliwić mu wykasłanie się, trzymać je na rękach główką do góry. Płyny powodujące zakrztuszenie lub zachłyśnięcie można wykasłać.

Jeśli jednak dziecko nie potrafi nabrać powietrza, to najprawdopodobniej doszło do zadławienia.

 

Zadławienie

Jeżeli dziecko się dławi – to znaczy, że nie może oddychać lub oddycha z trudnością z powodu ciała obcego, które utkwiło w drogach oddechowych. Może dojść do uduszenia.

 

Działać więc trzeba szybko i zdecydowanie. Z niemowlęcia należy wyklepać, a ze starszego dziecka wyklepać i/lub wydusić przeszkodę, uciskając nadbrzusze. W połowie przypadków, aby usunąć przyczynę niedrożności, trzeba użyć więcej niż jednej techniki. Nie wolno uciskać nadbrzusza u niemowląt. Chociaż te uciśnięcia mogą doprowadzić do urazów w każdej grupie pacjentów, ryzyko jest szczególnie wysokie u niemowląt i bardzo małych dzieci,  u których z powodu poziomego ułożenia żeber wątroba oraz śledziona są bardziej na takie urazy narażone.

 

Ratownik musi wybrać bezpieczny i skuteczny sposób pomocy zadławionemu dziecku.

Jeśli kaszel jest lub staje się nieefektywny, natychmiast wołaj o pomoc i oceń stan świadomości dziecka. Objawy kaszlu nieefektywnego, to: niemożność mówienia, cisza lub kaszel bezgłośny, niemożność oddychania, sinica, postępująca utrata przytomności

 

Oceń stan świadomości, bo od niego zależy rodzaj pomocy. Czy nastąpiła utrata świadomości (brak reakcji na bodźce – dotyk i głos)?

 

Niedrożność dróg oddechowych u nieprzytomnego dziecka

Co robić?

 1. Jeśli dziecko z niedrożnymi drogami oddechowymi jest nieprzytomne lub traci przytomność, trzeba położyć je na plecach na twardej płaskiej powierzchni.
 2. Następnie należy zadzwonić lub wysłać kogoś po pomoc, jeżeli ta nadal nie dotarła. Na tym etapie działań nie wolno zostawiać dziecka samego.
 3. Trzeba udrożnić drogi oddechowe:
 • otwórz usta dziecka i poszukaj widocznych ciał obcych,
 • jeśli widzisz jakiekolwiek, podejmij jednorazową próbę usunięcia przez wygarnięcie palcem. Nie powtarzaj tej próby, gdyż możesz spowodować wepchnięcie ciała obcego głębiej do krtani i być przyczyną urazu.
 1. JEŚLI POTRAFISZ, wykonaj oddechy ratownicze:
 • udrożnij drogi oddechowe przez odchylenie głowy  i wysunięcie bródki,
 • podejmij próbę wykonania 5 oddechów ratowniczych,
 • oceń skuteczność każdego oddechu,
 • jeśli nie spowoduje on uniesienia się klatki piersiowej, przed wykonaniem następnej próby popraw pozycję głowy.
 1. NATYCHMIAST, jeśli nie potrafisz wykonywać oddechów ratowniczych, lub po 5 nieudanych próbach ich wykonania, jeżeli nie spowodują one żadnej reakcji (poruszanie się, kaszel, spontaniczny oddech), uciśnij klatkę piersiową.
 • Postępuj zgodnie z zasadami pierwszej pomocy. Przez około minuty, zanim wezwiesz pogotowie (jeśli nikt tego nie zrobił wcześniej).
 • Skontroluj jamę ustną, czy nie widać tam ciała obcego.
 • Jeśli widzisz jakiekolwiek, podejmij próbę usunięcia przez jednokrotne wygarnięcie palcem.
 • Jeśli ciało obce się pojawiło i zostało usunięte, sprawdź i udrożnij drogi oddechowe w opisany sposób;
 • JEŚLI POTRAFISZ, a dziecko nadal nie oddycha, wykonaj oddechy ratownicze.
 • Jeśli dziecko zaczęło oddychać, to ułóż je w pozycji bezpiecznej i obserwuj oddychanie oraz stan świadomości do przybycia pogotowia ratunkowego.

 

Zadławienie u przytomnego niemowlęcia (reagującego na bodźce, jak dotyk czy głos):

Co robić?

                                                                             

 1. Podnieś dziecko, usiądź lub przyklęknij. Tak jak pokazano na zdjęciu, połóż je na brzuchu na swoim przedramieniu (pod kątem około 60° w stosunku do twojego tułowia), z główką zwróconą ku dołowi. Palcami dłoni podtrzymuj głowę dziecka. Unikaj uciskania szyi. Przedramię podtrzymujące dziecko połóż na udzie, zapewniając w ten sposób stabilne oparcie.

                                                                             

 1. Środkową częścią drugiej dłoni uderz pięciokrotnie w plecy dziecka między łopatkami. Twoje zdecydowane i silne uderzenia mogą spowodować wypadnięcie ciała obcego blokującego drogi oddechowe.

                                                                             

 

 1. W razie braku rezultatu tych czynności połóż wolną rękę na plecach dziecka, przedramieniem przytrzymaj tułów i kilkakrotnie obróć je o 180° (brzuszkiem do góry i do dołu). Czynność tę powtórz kilkakrotnie.

                                                                            

 

 1. Jeżeli dziecko nadal się dławi, połóż swoje dwa palce na mostku dziecka około 1 cm poniżej poziomu sutków (ale tak, aby były powyżej dolnego końca mostka) i pięciokrotnie, co sekundę, uciśnij mostek na głębokość 2–3 cm. Celem jest usunięcie niedrożności, a nie wykonanie wszystkich 5 uciśnięć, czyli zaprzestajemy, gdy dziecko zacznie oddychać.

 

 1. Jeżeli te zabiegi nie przynoszą efektu, wezwij pomoc lekarską i powtarzaj procedury z punktów 2–4. Uderzenia między łopatki i uciskanie mostka powtarzaj do czasu wypa-dnięcia ciała obcego, albo gdy dziecko przestanie reagować na bodźce i konieczna będzie reanimacja.

 

 1. Jeżeli przedmiot, którym zakrztusiło się dziecko, jest widoczny w buzi i  jesteś pewien, że możesz go chwycić, wyciągnij go jednym delikatnym ruchem palca. W przeciwnym razie nie próbuj go wyjmować, gdyż możesz wepchnąć jeszcze głębiej.

 

 1. Jeżeli dziecko nie oddycha, natychmiast rozpocznij zabiegi reanimacyjne.

 

O mnie

Marek Pleskot

Jestem pediatrą od ponad 30 lat. Przez 14 lat uczyłem studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej. Wiem o co pytają rodzice i wiem czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

Popularne porady

NIEMOWLĘ NIEPRZYTOMNE

Reanimacja podstawowa wg European Resuscitation Council

CIAŁO OBCE W DROGACH ODDECHOWYCH

Zakrztuszenia/zachłyśnięcia lub zadławienia u dzieci

© 2015 pediatraodpowiada.pl. Porady dla rodziców i opiekunów dzieci