Praktyczne porady dla matek i ojców. Przeczytaj, co powinni wiedzieć rodzice o zdrowiu dziecka.

Kaszel profesjonalny

Kaszel należy do najbardziej uciążliwych

objawów zakażenia dróg oddechowych, ale jednocześnie jest głównym mechanizmem obronnym. Nagłe i gwałtowne wydalenie powietrza z dolnych dróg oddechowych usuwa zalegającą wydzielinę lub ciała obce.

Chory kaszleć musi, lepiej lub gorzej. Proponuję kaszleć przez usta przymknięte. Efekt będzie podobny do tego, który chcemy uzyskać podczas ćwiczeń oddechowych z rurką zanurzoną w butelce z wodą. Jak łatwo się domyśleć, celem nie jest zamiana wody źródlanej w gazowaną.

Ta metoda rehabilitacji oddechowej ma stworzyć opór dla wydychanego powietrza. Im głębiej zanurzona rurka, tym silniej trzeba dmuchać, aby pojawiły się bąbelki powietrza. Podobnie jest, gdy podczas kaszlu bardziej przymykamy usta. Pod wpływem dodatkowego ciśnienia oskrzela rozciągają się a pokrywający je śluz łatwiej się odrywa.

Kaszląc przez przymknięte usta możemy usprawnić skuteczność kaszlu. Więcej, taka technika sprawia, że kaszel jest mniej bolesny.

 

Kaszel profesjonalny +

Podsumowanie – rekomendacje leczenia kaszlu u dzieci
1. Ze względu na małą skuteczność oraz możliwość wystąpienia poważnych objawów niepożądanych leki przeciwkaszlowe mają ograniczone zastosowanie w łagodzeniu suchego kaszlu u dzieci. W tej grupie wiekowej, ze względu na znacznie większe bezpieczeństwo terapii, preferowane są leki o działaniu obwodowym (lewodropropizyna).
2. Stosowanie preparatów przeciwkaszlowych zawierających kodeinę, dekstrometorfan lub leków przeciwhistaminowych I generacji powinno być związane z rozważeniem ryzyka działań niepożądanych ze strony ośrodkowego układu nerwowego.
3. W przypadku jakichkolwiek sygnałów o kontakcie pacjenta z substancjami narkotycznymi należy ze zdwojoną ostrożnością zalecać leki zawierające dekstrometorfan lub kodeinę.
4. Zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych jest wskazaniem do stosowania leków mukoaktywnych, w tym o działaniu sekretolitycznym, mukoregulującym, mukolitycznym i mukokinetycznym. W tej grupie leków szczególnie korzystne działanie mogą mieć preparaty o wielokierunkowym zakresie aktywności.
5. Leki roślinne ze względu na brak jednoznacznie udowodnionej skuteczności działania mają ograniczone zastosowanie w leczeniu kaszlu u dzieci.
6. U dzieci poniżej 2. roku życia w celu łagodzenia objawów infekcji układu oddechowego nie zaleca się stosowania leków przeciwkaszlowych, mukoaktywnych, przeciwhistaminowych (i innych tzw. OTC) ze względu na brak udowodnionego działania w tej grupie wiekowej oraz duże ryzyko wystąpienia poważnych objawów niepożądanych. Odpowiednie nawodnienie dziecka, zachowanie drożności nosa, nawilżenie śluzówek oraz leczenie przeciwgorączkowe są podstawą działania objawowego.

O mnie

Marek Pleskot

Jestem pediatrą od ponad 30 lat. Przez 14 lat uczyłem studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej. Wiem o co pytają rodzice i wiem czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

Popularne porady

Bóle wzrostowe

Niektóre dzieci doświadczają ich każdej NOCY

SINICE

Sinice bytują w zbiornikach wodnych na całym

© 2015 pediatraodpowiada.pl. Porady dla rodziców i opiekunów dzieci