Praktyczne porady dla matek i ojców. Przeczytaj, co powinni wiedzieć rodzice o zdrowiu dziecka.

SINICE

Sinice bytują w zbiornikach wodnych na całym

świecie. Są dobre, bo produkują dużo tlenu. Są złe, bo uniemożliwiają wypoczynek nad wodą, zwłaszcza gdy jest ich zbyt dużo, a tym łatwiej się namnażają, im cieplejsza woda.

Każdego roku, w przybrzeżnych wodach Bałtyku oraz w polskich jeziorach, tam gdzie dużo azotanów i fosforanów, możemy zaobserwować zmętnienie i spienienie zazielenionej wody. Sinice wyglądają jak glony, ale są bakteriami. Woda pod ich wpływem może zmieniać zabarwienie na inny kolor (żółtobrązowy, czerwony lub niebieski) i bywa cuchnąca.

Te organizmy produkują toksyny, które mogą szkodzić zwierzętom i ludziom. Problemy zależą od rodzaju ekspozycji. 

Do poważniejszego zatrucia toksynami sinicowymi dochodzi po połknięciu skażonej wody, co może się zdarzyć podczas pływania. W takim przypadku występują objawy zakażenia żołądkowo-jelitowego, jak: bóle brzucha, wymioty, biegunka, gorączka, a nawet niewydolność wątroby.

Sinice wydzielające neurotoksyny są odpowiedzialne za reakcję ze strony układu nerwowego i mięśni – najczęściej bóle mięśni i stawów, drżenia mięśni, zaburzenia równowagi. Mogą też przyczyniać się do dolegliwości przewodu pokarmowego, gdyż i tu są nerwy oraz mięśnie.

 Przebywając w wodzie z sinicami, narażamy się na swędzące wysypki oraz zapalenie spojówek. Zdarza się, że do zachorowania wystarczy leżenie nad wodą i wdychanie toksycznych oparów.

Objawy chorobowe mogą pojawić się od razu po kąpieli albo w ciągu kilku kolejnych dni. Wtedy należy skontaktować się z lekarzem. Na ciężki przebieg dolegliwości szczególnie narażone są dzieci oraz osoby starsze.

Niestety nie ma leczenia przyczynowego. Prysznic z czystej wody po każdej kąpieli morskiej jest dobrym zwyczajem. W razie połknięcia sinic zaleca się przyspieszenie eliminacji toksyn z organizmu przez spożycie dużej ilości „zdrowej” wody . Choć do ciężkich zatruć u ludzi dochodzi sporadycznie, z uwagi na nieprzewidywalny stopień nasilenia zatrucia, jeśli nastąpiło duże narażenie na toksyny, wskazana jest obserwacja w warunkach szpitalnych. 

Zdrowie zapewnia profilaktyka, czyli w tym przypadku unikanie kontaktu ze skażoną wodą. Ciepłej i czystej wody przez całe wakacje życzy Wasz lekarz.

O mnie

Marek Pleskot

Jestem pediatrą od ponad 30 lat. Przez 14 lat uczyłem studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej. Wiem o co pytają rodzice i wiem czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

Popularne porady

Wymioty i biegunka

Biegunka najczęściej jest wywołana przez zakażenie żołądkowo-jelitowe.

Słaba płeć

Już u najmłodszych dzieci pediatrzy dostrzegają,

© 2015 pediatraodpowiada.pl. Porady dla rodziców i opiekunów dzieci