Praktyczne porady dla matek i ojców. Przeczytaj, co powinni wiedzieć rodzice o zdrowiu dziecka.

POIRYTOWANE EMOCJE

Bywa, że zadania, które mamy wykonać są problemem

– wyzwaniem, na które różnie reagujemy. Czasami możemy od nich uciec, ale częściej musimy się z nimi zmierzyć.

Nie jest dobrze, gdy nasze działanie wzbudza nie satysfakcję, a IRYTACJĘ.

Tak jest, gdy działaniu towarzyszy nadmierny stres. Ten zaś wynika nie tylko z podatności reagującego, lecz także z jego negatywnego nastawienia, braku optymizmu i wiary w sukces.

Problemy bywają złośliwe, ale nas jeszcze większa złość potrafi ogarnąć. Rodzicom jest przykro, gdy dostrzegają IRYTACJĘ własnego dziecka. Ich negatywne odczucia zapewne są większe niż złośnika. Mogą wywoływać zarówno przykrość, jak i złość. Irytacja prowokuje kontrirytację, błędne koło się toczy i złym przykładem świeci – trudno opanować szalejące emocje.

Zdolność zarządzania swymi emocjami (dojrzałość emocjonalna) to umiejętność, która, aby się rozwinęła, wymaga wysiłku i pracy. Istotne są tu umiejętność rozpoznawania uczuć i wiedza o ich powstawaniu (drpleskot.pl/.../245-aleksytymia-czyli...; drpleskot.pl/porady-zdrowotne/226-radosc-czy-anhedonia).

 

Jak pamiętamy z lekcji biologii, elementy naszego mózgu kształtowały się w różnych okresach jego ewolucji i stąd potoczne ich określenia. Jego podstawę anatomiczną, a zarazem najstarszy element rozwoju, stanowi pień, zwany „gadzim mózgiem”. Ta najbardziej pierwotna część centralnego układu nerwowego reguluje podstawowe funkcje życiowe, takie jak oddychanie czy praca serca. Odpowiada również za pobudzenie, uczucie głodu, popędy. To tutaj zlokalizowane są najbardziej prymitywne motywacje, od których zależy nasze przeżycie. Takie podstawowe zachowania możemy dostrzec w pierwszych tygodniach życia dziecka.

Emocje powstają w układzie limbicznym określanym jako „stary mózg ssaków”. W skład tej wyższej ewolucyjnie struktury wchodzą m.in. ciało migdałowate, hipokamp, wzgórze, podwzgórze. Układ limbiczny ściśle współpracuje z pniem i nowszą ewolucyjnie strukturą – korą mózgową.

Kora mózgowa rozwinęła się dopiero u ssaków naczelnych. To w niej zachodzą wyższe procesy poznawcze: złożona percepcja świata, zdolność myślenia, rozwiązywania skomplikowanych problemów, przewidywania itd.

Najpóźniej ewolucyjnie rozwiniętą strukturą centralnego układu nerwowego są płaty przedczołowe. W uproszczeniu możemy powiedzieć, że to taki nasz panel sterowniczy, który zarządza sygnałami wytwarzanymi przez „niższe” , bardziej pierwotne struktury w naszym mózgu. To właśnie ta część zwana „wyższym mózgiem ssaków” pozwala kierować naszymi emocjami.

 

Człowiek po urodzeniu musi nabywać wiele zdolności. W pewien sposób w naszym rozwoju powtarza się proces ewolucji. Wyraźnie możemy dostrzec postępy zachodzące w motoryce czy mówieniu malucha. Te zdolności poprzedzają przeobrażenia anatomiczne. Podobnie jest z mózgiem, który zmienia się z wiekiem. Małym dzieciom trudno panować nad własnymi uczuciami, reakcjami i pokusami, bo mają słabo rozwinięte płaty przedczołowe.

U nastolatków następuje kolejna, gwałtowna faza ich rozwoju, która może skutkować gorszym funkcjonowaniem. To dlatego większość nastolatków ma problem z impulsywnym zachowaniem i regulowaniem własnych emocji.

Badania pokazują, że płaty przedczołowe dzieci mają szansę najlepiej się rozwinąć dzięki stabilnej, bezpiecznej relacji z drugim człowiekiem. Ważne jest BUDOWANIE poczucia własnej AUTENTYCZNEJ wartości. Takie ćwiczenia mózgu odnoszą pozytywne skutki niezależnie od wieku trenującego. Nawet dorosły, który kiepsko radzi sobie z własnymi emocjami, może nauczyć się lepiej nimi zarządzać. Warto ich rozwój trenować przy każdej okazji, ale w niektórych sytuacjach pomoc psychologa rodzinnego może być konieczna.

Pamiętajmy –  od naszych emocji zależy zdrowie psychiczne, a od niego i fizyczne. Warto być zdrowym i do tego na wyższym poziomie ewolucji.

O mnie

Marek Pleskot

Jestem pediatrą od ponad 30 lat. Przez 14 lat uczyłem studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej. Wiem o co pytają rodzice i wiem czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

Popularne porady

EMOCJE czy nielubienie

Małe dzieci często płaczą.

KLESZCZOWY dress code

Pamiętajmy O KLESZCZACH, one o nas nie zapominają.

© 2015 pediatraodpowiada.pl. Porady dla rodziców i opiekunów dzieci