Praktyczne porady dla matek i ojców. Przeczytaj, co powinni wiedzieć rodzice o zdrowiu dziecka.

GRYPA do SZPITALA?

Grypa może być bardzo groźną chorobą.

Tylko wczesne jej rozpoznanie pozwala na ewentualne leczenie przeciwwirusowe. Od trzeciego dnia pozostaje kuracja objawowa i czujna obserwacja. Do pogorszenia stanu chorującego może dojść nawet w ciągu doby. Zwłaszcza gdy wystąpi zaostrzenie przewlekłej choroby podstawowej, takiej jak: astma, niewydolność nerek, cukrzyca czy wada serca.

Nie tylko w przypadku grypy, ale i każdego zakażenia grypopodobnego lekarz powinien PONOWNIE zbadać dziecko, jeśli wysoka gorączka i/lub inne objawy utrzymują się lub nawracają po upływie 3 dni.

Najczęstszym powikłaniem grypy u dzieci jest zapalenie płuc lub ucha. W zależności od stanu zdrowia dziecka i jego wieku, lekarz podejmie się leczenia ambulatoryjnego albo skieruje dziecko do szpitala.

Hospitalizacji wymagają dzieci z dusznością, u których doszło do zmniejszenia wysycenia hemoglobiny tlenem (SpO2 <92%).

Leczenie szpitalne jest także wskazane, gdy pojawiają się powikłania neurologiczne – zaburzenia świadomości, utrata przytomności, patologiczna senność, napady drgawek, znaczne osłabienie, porażenie lub niedowład.

Odwodnienie chorego również uniemożliwia dalsze leczenie w domu. Za objawy odwodnienia u dziecka niechętnego do picia należy uznać ubytek wagi powyżej 5% i zmniejszone ilości oddawanego moczu. Powrót włośniczkowy też będzie wydłużony. Gdy nawodnienie dziecka nie jest wystarczające, możemy zaobserwować zawroty głowy lub omdlenie podczas próby wstania.

U chorującego na grypę, po kilku tygodniach, mogą wystąpić wtórne, na szczęście rzadkie, powikłania, jak zapalenie mięśnia sercowego czy niewydolność nerek. Będą one również wymagały diagnostyki i leczenia w warunkach szpitalnych.

Pamiętajmy, że przez cały okres choroby CZUJNA OBSERWACJA jest konieczna. Porównanie doby ostatniej z poprzednią pozwala określić, czy powracamy do zdrowia, czy też choroba się nasila i wymaga zmiany terapii.

O mnie

Marek Pleskot

Jestem pediatrą od ponad 30 lat. Przez 14 lat uczyłem studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej. Wiem o co pytają rodzice i wiem czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

Popularne porady

EMOCJE czy nielubienie

Małe dzieci często płaczą.

KLESZCZOWY dress code

Pamiętajmy O KLESZCZACH, one o nas nie zapominają.

© 2015 pediatraodpowiada.pl. Porady dla rodziców i opiekunów dzieci