Praktyczne porady dla matek i ojców. Przeczytaj, co powinni wiedzieć rodzice o zdrowiu dziecka.

ODDECH dziecka

Jeśli w spoczynku oddech jest przyśpieszony i pogłębiony

jak u biegacza oraz gdy widoczna jest praca dodatkowych mięśni oddechowych, to występuje duszność.

Najmłodsze dzieci mogą postękiwać i poruszać skrzydełkami nosa. Po rozebraniu dziecka można dostrzec nasilone ruchy klatki piersiowej, wciąganie przestrzeni międzyżebrowych i dołka jarzmowego (pod brodą). Zauważalne są trudności przy jedzeniu (karmienie przerywane). W cięższych przypadkach pojawia się bladoszary kolor skóry (sinica).

U starszych dzieci z dusznością, oprócz przyspieszenia oddychania i rytmu serca, można zaobserwować, że dziecko mówiące nabiera powietrza co kilka słów. Chory stara się usiąść lub podpiera się na rękach, aby ułatwić sobie nabranie oddechu.

W ocenie duszności, podobnie jak w każdej patologii, pomocna jest kontrola jej zmienności. Kierunek zmian jest najważniejszy. W duszności narastająca liczba oddechów w ciągu minuty będzie oznaczać progresję. Przeciwnie, malejąca w kierunku normy wskaże na upragnioną regresję.

Zakres prawidłowej częstotliwości oddechów zależy od wieku, wysiłku fizycznego, a nawet emocji. Młodsze dzieci oddychają szybciej niż starsze. Częstotliwość jest tym większa, im większa obturacja w drogach oddechowych. Duszność, jak inne objawy, oceniamy u malca spokojnego, BEZ płaczu i gorączki. GORĄCZKA znacznie zwiększa liczbę oddechów i przyśpiesza tętno.

Warto nauczyć się liczenia oddechów u dziecka zdrowego i SPOKOJNEGO (np. podczas snu), aby móc policzyć je i porównać, gdy zachoruje.

Na duszność wskazuje zwiększona liczba oddechów w ciągu minuty:

  • u niemowlęcia powyżej 50,
  • po pierwszym roku życia powyżej 40,
  • po piątym roku powyżej 30.

Niezależnie od wieku, liczba oddechów przekraczająca 60 na minutę wskazuje na ciężką duszność i jest bardzo niepokojąca.

Duszności, podobnie jak gorączce i bólowi, zwykle towarzyszy przyśpieszony rytm serca. Warto liczyć czynność serca oraz oceniać inne objawy, które opisałem w internetowym poradniku OBSERWACJA CHOREGO DZIECKA.

Każdy rodzic powinien rozpoznać duszność, gdyż w większości przypadków dziecko z takim objawem wymaga zbadania przez lekarza, leczenia i ewentualnie dodatkowych badań. Jeżeli u dziecka występuje znaczne przyśpieszenie oddechu czy sinica, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.

Wczesne rozpoznanie duszności i szybkie wdrożenie stosownego leczenia ułatwią powrót do zdrowia.

O mnie

Marek Pleskot

Jestem pediatrą od ponad 30 lat. Przez 14 lat uczyłem studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej. Wiem o co pytają rodzice i wiem czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

Popularne porady

EMOCJE czy nielubienie

Małe dzieci często płaczą.

KLESZCZOWY dress code

Pamiętajmy O KLESZCZACH, one o nas nie zapominają.

© 2015 pediatraodpowiada.pl. Porady dla rodziców i opiekunów dzieci